Czy każdy ogród działkowy to Rodzinny Ogród Działkowy?

 

Obowiązująca ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 r. reguluje w szczególności zasady zakładania, funkcjonowania i likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Czy jednak mogą działać w Polsce inne ogrody działkowe, które nie muszą spełniać wymagań określonych w tej ustawie? Czy np. możliwe jest założenie ogrodu działkowego i wydzierżawianie działek na gruncie prywatnym?

Odpowiedź na te pytania jest pozytywna - oczywiście uregulowanie zasad funkcjonowania ogrodów nazwanych przez ustawodawcę "rodzinnymi", nie ogranicza aktywności samych działkowców, a także innych podmiotów, które chciałyby założyć i prowadzić ogrody działkowe bez konieczności stosowania się do reguł określonych w ustawie z 2013 r. Możliwe jest więc prowadzenie ogrodu działkowego przez podmiot prywatny - właściciela gruntu będącego osobą prywatną lub spółką i udostępnianie działkowcom na większym zorganizowanym gruncie wydzielonych parcel na uprawy ogrodniczo-warzywne i dla celów rekreacyjnych. Za granicą, np. w Wielkiej Brytanii funkcjonuje wiele takich ogrodów i cieszą się one niesłabnącym powodzeniem.

W Polsce ogród taki nie będzie podlegał ustawie, bo ROD zakładane być mogą wyłącznie na gruntach publicznych lub gruncie własnym stowarzyszenia ogrodowego, a dodatkowo prowadzone być mogą wyłącznie przez stowarzyszenia ogrodowe. Do stosunków prawnych w takim ogrodzie zastosowanie będą mieć ogólne przepisy prawa cywilnego - w szczególności te regulujące stosunek dzierżawy.

Możliwe jest również założenie na gruncie komunalnym (przy spełnieniu ogólnych wymagań określonych ustawą o gospodarce nieruchomościami) ogrodu działkowego innego niż rodzinny - np. prowadzonego przez stowarzyszenie nie spełniające wymagań stawianych stowarzyszeniom ogrodowym.

Motywacją dla korzystania z działki w takim ogrodzie może być np. brak dostępnych działek w ROD w danej lokalizacji. Pamiętać jednak należy, że korzystanie z działki w takim ogrodzie wiąże się z określonymi konsekwencjami wynikającymi z braku możliwości zastosowania do tego stosunku prawnego przepisów ustawy z 2013 r. Działkowcy w takim ogrodzie nie będą mogli korzystać ze zwolnień podatkowych przewidzianych w ustawie, do budowanych przez nich altan nie znajdą zastosowania ułatwienia przewidziane w Prawie budowlanym, nie nabędą oni własności altan oraz nasadzeń na działce, prawdopodobnie mniej chroniona będzie też trwałość ich stosunku dzierżawy.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy mój ROD może jeszcze wydzielić się z PZD?

Usuwanie drzew i krzewów rosnących na terenie działki