O czym będzie ten blog



Ogrody działkowe stanowią od prawie 150 lat stały element zagospodarowania współczesnych miast. Są one wciąż obecne również w centrach miast i mimo atrakcyjności terenów przez nie zajmowanych, opierają się dążeniom do komercyjnej ich zabudowy. 

Pierwotnie tworzono je głównie z przyczyn socjalnych, obecnie jednak ich popularność wynika z niezwykłych możliwości, jakie ogrody oferują mieszkańcom współczesnych miast: miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu, rekreacji, prowadzenia własnych ekologicznych upraw oraz środowiska integracji z osobami realizującymi tożsame zamiłowania ogrodnicze. Okazuje się, że kandydaci na działkowców tak w Polsce, jak i w Anglii, Niemczech, Danii czy Austrii, gdzie ta forma spędzania czasu jest nadal bardzo popularna, oczekiwać muszą na przydział działki przez wiele lat. 

Znaczenie ogrodów działkowych w ekologicznym, społecznym i prawnym krajobrazie miast należycie unaoczniają liczby: w Polsce jest ponad 960 000 działek; z działek tych korzysta, wedle założeń CBOS, nie mniej niż 4 miliony osób. W roku 2015 powierzchnia gruntów zajmowanych w całym kraju przez blisko 4930 rodzinne ogrody działkowe szacowana była na ponad 43 000 ha, co przy uwzględnieniu ich miejskiej lokalizacji oznacza nieruchomości o wartości kilkudziesięciu miliardów złotych.

W efekcie, zasady funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych mają istotne znaczenie dla rzeszy obywateli, którzy nabywają prawa do działek, dokonują na działkach nakładów, są członkami stowarzyszeń ogrodowych lub odwiedzając tereny ROD podlegają regułom Regulaminów ROD. Stosunki prawne ze stowarzyszeniami ogrodowymi prowadzącymi ROD mają równie istotne znaczenie dla jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa będących właścicielami terenów, na których ogrody są położone. 

Wszystkie te zagadnienia - związane z relacjami pomiędzy działkowcami, zrzeszającymi ich stowarzyszeniami oraz właścicielami gruntów - będą przedmiotem publikacji na tym blogu i liczę, że dla wielu z Państwa okażą się przydatne. Mimo, iż koncentrować się będę na zagadnieniach formalnych, ujmować je będę w sposób praktyczny oraz możliwie przystępny dla każdego działkowca. Zapraszam! 

Komentarze

  1. fatalny kolor czcionki na tle, żle się czyta tak ciekawe informacje. Proszę zmienić kolor czcionki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Postaram się by teksty były czytelniejsze :)

      Usuń
  2. Działka to wspaniała sprawa...mój tata odziedziczył działkę po mojej babci. Wcześniej ja spędzałam tam dzieciństwo a teraz moje dzieci. Zrobiliśmy hustawki, kupiłam baseny i teraz dzieciaki szaleją. Ostatnio zamówiłam również piasek siany i robimy piaskownicę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sam korzystałem z działki i korzystam :) A temat "dziedziczenia" działki jest ciekawy i zostanie omówiony w kolejnym wpisie. Pozdrawiam.

      Usuń
  3. Dzień dobry. Czy na terenie stowarzyszenia ogrodowego, wydzielonego z ROD, można mieszkać cały rok. Oczywiście domek jest w pełni wyposażony.
    Pozdrawiam
    tadkozlowski3@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry. Przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są w tej sprawie jednoznaczne - art. 12 ustawy stanowi tak: "Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania". Jest to zresztą typowe nie tylko dla ogrodów działkowych w Polsce, ale i w innych krajach. Zakaz z art. 12 ustawy nie wyklucza oczywiście okresowych noclegów na działce, w szczególności w sezonie letnim, jeśli tylko nie wiążą się to z uczynieniem z altany działkowej jedynego miejsca zamieszkania (głównego ośrodka interesów osobistych i majątkowych działkowca).

      Usuń
  4. Stowarzyszenie Ogrodowe jest wydzielone z PZD. Czy można ne jego terenie mieszkać przez cały rok ?
    Pozdrawiam
    tadkozlowski3@gmail.bom

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy mój ROD może jeszcze wydzielić się z PZD?

Czy każdy ogród działkowy to Rodzinny Ogród Działkowy?

Działalność stowarzyszeń ogrodowych podczas pandemii COVID-19 - część 1.